Головна » Статті » Структурні підрозділи » Відділення соціально-побутової адаптації

Основні напрямки роботи відділення соціально-побутової адаптації

        У відділенні працює три працівники: завідувач відділення, соціальний педагог (психолог), сестра медична без категорії. В напрямку забезпечення соціальної затребуваності, усунення обмежень життєдіяльності пенсіонерів та підтримки соціальної незалежності інвалідів відділення забезпечує надання наступних соціальних послуг:

  • соціально-побутові послуги    -   соціально – побутова адаптація осіб похилого віку, інвалідів з метою усунення обмежень життєдіяльності, підтримка соціальної незалежності, навчання трудовим навичкам, адаптація до посильної трудової діяльності;
  • психологічні послуги   -   організація надання   консультацій   з  питань психічного здоров'я та поліпшення відносин з оточуючим  соціальним середовищем, психологічної корекції, надання методичних порад;
  • соціально-педагогічні послуги -  організація  індивідуального колекційного  процесу  з  відновлення  знань,  вмінь  та навичок з орієнтування в домашніх умовах,  ведення домашнього  господарства, самообслуговування,  поведінки у суспільстві,  виховування навичок спілкування,  виявлення та сприяння розвитку різнобічних інтересів і  потреб,  організація  дозвілля і відпочинку  (проведення лекцій, бесід,  зустрічей, створення  самодіяльних художніх колективів, гуртків ); 
  • соціально-медичні послуги  -  консультації  щодо  запобігання виникненню та розвитку можливих органічних  розладів,  збереження, підтримка здоров'я,    здійснення       профілактичних, лікувально-оздоровчих заходів.
  •  інформаційні послуги  -  надання  інформації,  необхідної для вирішення  складної   життєвої   ситуації,  поширення  об'єктивної  інформації  про споживчі властивості та види соціальних послуг.

          Адаптуватися до сучасних умов життя літнім людям  допоможе спеціально створений для них відповідно до Розпорядження Срібнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 18.01.2012р. № 44 соціально – педагогічна послуга   «Університет третього віку» 

       Мета якого є збереження взаємодії людей похилого віку з соціальним середовищем, залишення їх в активному суспільному житті. 
         Структурними підрозділами «Університету» є: 
         • факультет «основи медицини, здорового способу життя»; 
         • факультет «літературно мистецький».

        З початку навчального року згідно наказу директора територіального центру від 10 жовтня 2014 року №40/1 створено два нових факультети:

  •  психологія і право;
  • комутаційні та інформаційні технології. 

       Послуги «Університету третього віку» - соціально-педагогічні, покликані сприяти розвитку різнобічних інтересів і потреб, організації змістовного дозвілля для пенсіонерів - безкоштовно. 
       Слухачами «Університету» можуть бути люди, що мають статус пенсіонера з освітою будь-якого рівня, і які зацікавлені в участі у такій програмі. 
        Для того, щоб стати слухачем факультету, який зацікавив, необхідно подати заяву та мати пенсійне посвідчення.

       «Університет третього віку» є новим ковтком життя, можливістю по іншому поглянути на оточуючий світ, відчути власну потребу в реалізації невикористаних можливостей та потенціалів. 

      За складеною програмою ( яка розрахована на 72 навчальні години) студентам факультетів начитуються лекції  та проводяться бесіди. У навчальному процесі брали  участь психолог відділення соціально-побутової адаптації та сестра медична.

       По закінченні курсу студенти пишуть реферати на вільно обрану тему та отримують сертифікати, що підтверджують опанування слухачами базової навчальної програми «Університету третього віку».

       Особи похилого віку отримують необхідні для повноцінного існування в сучасному світі знання, відчувають себе потрібними суспільству, усвідомлюють, що життя продовжується і межі пізнання не існує. А ще “Університет третього віку ” дозволяє пенсіонерам розкрити у собі таланти, дає можливість познайомитися з новими цікавими людьми.

      У територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних  послуг)  створено і затверджено мультидисциплінарну команду наказом директора територіального центру “Про Порядок організації мультидисциплінарного підходу з надання соціальних послуг” від 01.06.2012 року до складу якої входять: соціальний працівник, психолог, перукар, швачка, взуттьовик з ремонту взуття, робітник з комплексного обслуговування і ремонту будинків, соціальний робітник;

     Визначено і оцінено індивідуальні потреби осіб, які потребують соціальних послуг, сформовано список з 30 осіб що потребують надання соціальних послуг мультидисциплінарної команди. Щомісячно розробляється та затверджується графік виїзду та план заходів мультидисциплінарної команди з надання соціальних послуг. З 01.06.2012 року здійснено 52 виїздів мультидисциплінарної команди з надання соціальних послуг.

         На сьогодні в системі соціально-побутової адаптації людей похилого віку особливе місце належить клубам за інтересами.

           У відділенні створено клуби активного довголіття:

  •  « Пісня - моя доля » -  любителі поспівати, послухати гарні пісні збираються разом для отримання задоволення, вони беруть активну участь у різноманітних заходах.  
  • « Супербабуся » -  де проводяться   виставки  робіт  майстринь  вишивки  та  плетіння,  інших  виробів.  Люди    діляться    своїм  досвідом,  переймають   досвід  інших.  На  конкурсах  на  найсмачніший  рецепт  наші  підопічні  представляють  свої  найкращі  страви  та  діляться  кулінарними  рецептами.  
  • « Шашки, шахмати » -  де збираються любителі інтелектуальних ігор також їм  надається можливість реалізувати  свої здібності, за допомогою шахово – шашкових турнірів.
  • Медичний клуб « Здоров’я і довголіття » -  створений з метою покращення власного здоров’я, саме тому цікаві поради щодо народних методів лікування, методів профілактики захворювань – це саме ті теми, що стосуються  кожного. 

      Члени всіх клубів регулярно збираються на свої засідання, спілкуються, обговорюють проблеми, виїжджають на екскурсії, відзначають державні, релігійні та особисті свята, вітають зі святами одиноких громадян та підопічних відділення соціально-побутової адаптації, організовують тематичні вечори, діляться життєвим досвідом, втілюють цікаві ідеї в життя. 

 

           Сестра медична  користується великою популярністю серед підопічних територіального центру, до неї звертаються багато людей за допомогою консультаційного характеру щодо запобігання виникненню можливих органічних розладів; проводить лікувально-оздоровчі заходи, вимірює артеріальний тиск, надає безкоштовні послуги масажу тим, хто не має медичних протипоказань; проводить розповсюдження медичних знань  серед населення щодо профілактики захворювань та їх ускладнень.

         Працівники відділення час від часу організовують для підопічних екскурсії в краєзнавчі музеї, в церкви району та монастирі, замки.  

       Відділення соціально-побутової адаптації спрямовує роботу на продовження активного довголіття самотніх непрацездатних людей похилого віку, інвалідів, ветеранів шляхом розвитку їх творчих здібностей та навичок, організації дозвілля, надання інформаційних та соціально-побутових послуг. Саме організація дозвілля, інформаційна допомога дають самотнім людям змогу реалізувати свої творчі здібності, відчути себе повноправними членами громади, сприяють психологічному оздоровленню, вирішенню їх різноманітних життєвих проблем.  Літні люди здатні вчитися, розвивати вміння, набувати нових інтересів незалежно від того, пішли вони на пенсію чи ні.

          Люди старшого покоління – джерело народної мудрості, їх практичний  життєвий досвід, невичерпна енергія, оптимізм повинні стати взірцем для підростаючого покоління, адже вони передають нам у спадок все найцінніше, що накопичили за життя.

       Свій вільний час потрібно використовувати з користю, набувати нового досвіду, та ділитися своїми знаннями, як твердить народна мудрість « Вік живи – вік учись » перевірена не одним поколінням і сьогодні слугує життєвим дороговказом.   Саме тому завдання відділення соціально – побутової адаптації полягає в тому, щоб допомагати підопічним розвиватися і відчувати себе потрібним навіть після виходу на пенсію, сприяти їх активному довголіттю та розширювати світогляд.

 

Категорія: Відділення соціально-побутової адаптації | Додав: administrator (09.01.2015)
Переглядів: 1829 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar